A jóga eredete az ókori Indiába vezethető vissza, egészen i.e. 3000–1800-ig. A védák (a hinduizmus szentírásai) szerint Sívaaz örök pusztulás és újjászületés titokzatos misztériumának istene alkotta. Ő választotta ki ugyanis azt a 200 hasznos pózt, amelyek ma a jóga alapját adják. A jóga első gyakorlói az Indus és Gangesz síkságain lévő ősi birodalmak lakói voltak. A jógával kapcsolatos tudás, tapasztalat generációról generációra szállt, valamint a teremtésmondán kívül számos irodalmi mű részévé is vált. A jóga filozófiai alapját i.e. 4. században foglalta írásba egy Patandzsali nevű bölcs a Jógaszútrák c. műben. Másik fontos írás a BhagavadGíta, a hindu vallás legszentebb könyve (i.e. 5-2. sz.), amely több jógatípus filozófiai hátterét is bemutatja.
A buddhizmus és más hindu hagyományokra épülő vallások szerint az emberi élet a halállal nem ér véget, hanem újjászületik valamilyen alakban. A jóga évezredeken át csak a szerzetesi közösségekben volt elterjedt, hiszen az ősi felfogás szerint csak a szerzetesek léphettek ki az újjászületések sorozatából. Azonban rájöttek, hogy a hatha jóga jótékony hatással van az egészségre, test teljesítőképességére, a tudatra, így elterjedtek a jógaiskolák, ahol bárki elsajátíthatta azt, valamint jógakutató intézetek is nyíltak. A századforduló környékén a keletre utazó európai kutatók is megismerkedtek a jóga kultúrájával, nyugat felé gyorsan terjedés és fejlődés volt megfigyelhető. Egyes irányzatok modernizálódtak, elszakadtak a spiritualitástól és vallástól, a materialista világnézethez közelítettek.
Magyarországon dr. Baktay Ervin és Dr. Weninger Antal jógakönyvei jelentek meg először. A jóga megismeréséhez rajtuk Selva Raja Yesudian is nagyban hozzájárult, aki 1936-ban telepedett le Budapesten, és 1949-ig kb. 10-15 ezer embert ismertetett meg a jóga alapjaival. A 1948 körüli politikai helyzet és a politikai körök azonban bizalmatlanná váltak és megtagadták a jóga gyakorlását. Dely Károly 1990-ben írt Jógagyakorlatok c. könyve valamint a Magyar Jógaközpont létrehozása emberek ezreit ismertette meg a jóga gyógyító erejével.
Szöveg: Andi
Források:
http://bikram.hu/?p=joga_eredete
http://taysp.com/wp-content/uploads/2015/06/%D0%99%D0%BE%D0%B3%D0%B0_3.jpg
http://sarahbrumgart.com/images/main_yoga.jpg